Reviewers
Associate Chairs (A→Z)
- Abhijit Karnik (UK)
- Airi Lampinen (Sweden)
- Antonio Piccinno (Italy)
- Birgit Bomsdorf (Germany)
- Célia Martinie (France)
- Dave Kirk (UK)
- Dave Randall (Germany)
- Denis Lalanne (Switzerland)
- Dhaval Vyas (India)
- Effie Law (UK)
- Eric Lecolinet (France)
- Fabio Paterno (Italy)
- Fernando Loizides (UK)
- Frank Steinicke (Germany)
- Gerhard Weber (Germany)
- Gerrit van der Veer (Netherlands)
- Helen Petrie (UK)
- Jan Gulliksen (Sweden)
- Jan Stage (Denmark)
- Janet Wesson (South Africa)
- John Rooksby (UK)
- José Creissac Campos (Portugal)
- Kari-Jouko Raiha (Finland)
- Laurence Nigay (France)
- Marco Winckler (France)
- Monique Noirhomme (Belgium)
- Nathalie Henry Riche (USA)
- Nicola Bidwell (Manibia)
- Nimmi Rangaswamy (India)
- Panayiotis Zaphiris (Cyprus)
- Pernille Bjorn (Denmark)
- Peter Forbrig (Germany)
- Philippe Palanque (France)
- Simone Barbosa (Brazil)
- Simone Stumpf (UK)
- Tom Gross (Germany)
- Torkil Clemmensen (Denmark)
- Virpi Roto (Finland)
- Zhengjie Liu (China)
Reviewers (A→Z)
- Abhishek Jain (India)
- Abiodun Afolayan Ogunyemi (Estonia)
- Adalberto Simeone (UK)
- Adam Worrallo (UK)
- Adrian Bussone (UK)
- Agnes Lisowska Masson (Switzerland)
- Agnis Stibe (USA)
- Ajanta Sen (India)
- Alessandro Soro (Australia)
- Alice Thudt (Canada)
- Alistair Morrison (UK)
- Allan MacLean (UK)
- Amira Dhouib (Tunisia)
- Amit Nanavati (India)
- Ana Paiva (Portugal)
- Ana Paula Afonso (Portugal)
- Anastasia Bezerianos (France)
- Andre Doucette (Canada)
- André Freire (UK)
- Andrea Wong (USA)
- Andreas Duenser (Australia)
- Andreas Poller (Germany)
- Andy Dearden (UK)
- Angel Ruiz-Zafra (UK)
- Anicia Peters (Namibia)
- Anirban Ghosh (Canada)
- Anirudha Joshi (India)
- Anke Dittmar (Germany)
- Ann Marie Kanstrup (Denmark)
- Anshuman Sharma (India)
- Anthony Savidis (Greece)
- António Nestor Ribeiro (Portugal)
- Antti Oulasvirta (Finland)
- Antti Salovaara (Finland)
- Aparecido Fabiano Pinatti de Carvalho (Germany)
- Ari Hautasaari (Japan)
- Arnab Chakravarty (India)
- Arne Berger (Germany)
- Arnold P. O. S. Vermeeren (Netherlands)
- Åsa Cajander (Sweden)
- Asbjørn Følstad (Norway)
- Ashley Colley (Finland)
- Ashok Sivaji (Malaysia)
- Aske Mottelson (Denmark)
- Astrid Beck (Germany)
- Audrey Serna (France)
- Aulikki Hyrskykari (Finland)
- Aurélien Tabard (France)
- Ava Fatah gen. Schieck (UK)
- Axel Hösl (Germany)
- Barbara Leporini (Italy)
- Barbara Rita Barricelli (Italy)
- Barry Brown (Sweden)
- Ben Bedwell (UK)
- Benjamin Cowan (Ireland)
- Benjamin Weyers (Germany)
- Bernd Ludwig (Germany)
- Bernd Ploderer (Australia)
- Bongshin Lee (USA)
- Brian Ekdale (USA)
- Bridget Kane (Ireland)
- Bruno Dumas (Belgium)
- Bruno Silva (Brazil)
- Cally Gatehouse (UK)
- Camille Fayollas (France)
- Camille Jeunet (France)
- Carla Faria Leitao (Brazil)
- Carla Nave (Portugal)
- Carla Simone (Finland)
- Carlos Duarte (Portugal)
- Carlos C. L. Silva (Portugal)
- Carmen Santoro (Italy)
- Cedric Bach (France)
- Céline Coutrix (France)
- Charlotte Magnusson (Sweden)
- Chee-Wee Tan (Denmark)
- Chi Tai Dang (Germany)
- Chi Thanh Vi (UK)
- Chris Baber (UK)
- Chris Elsden (UK)
- Christian Maertin (Germany)
- Christian Remy (Switzerland)
- Christian Stary (Austria)
- Christina Vasiliou (Cyprus)
- Christine Satchell (Australia)
- Christof Lutteroth (UK)
- Christophe Hurter (France)
- Christophe Kolski (France)
- Christopher Collins (Canada)
- Christopher Lueg (Australia)
- Christopher Power (UK)
- Chunlei Chang (Australia)
- Cinzia Cappiello (Italy)
- Claire McCallum (UK)
- Clarisse de Souza (Brazil)
- Claudio Pinhanez (Brazil)
- Claus Bossen (Denmark)
- Costin Pribeanu (Romania)
- Craig Anslow (New Zealand)
- Cristian Bogdan (Sweden)
- Cristina Gena (Ireland)
- Cristina Gena (Italy)
- Daniel Holliday (UK)
- Daniela Fogli (Italy)
- Dave Harley (UK)
- David Ahlström (Austria)
- David Auber (France)
- David Benyon (UK)
- David Lamas (Estonia)
- David Navarre (France)
- David Nemer (USA)
- David Swallow (UK)
- Davy Vanacken (Belgium)
- Debjani Roy (India)
- Deepak Akkil (Finland)
- Deepak John Mathew (India)
- Denise Prescher (Germany)
- Dennis Krupke (Germany)
- Dhaval Joshi (China)
- Diana Nowacka (UK)
- Diederick C. Niehorster (Sweden)
- Dimitri Masson (France)
- Diogo Cabral (Portugal)
- Dirk Schnelle-Walka (Germany)
- Dmitry Dereshev (UK)
- Dong Bach Vo (UK)
- Dorina Rajanen (Finland)
- Dorrit Billman (USA)
- Dympna O'Sullivan (UK)
- Dzmitry Aliakseyeu (Netherlands)
- Ebba Thora Hvannberg (Iceland)
- Eduardo Calvillo Gamez (Mexico)
- Edward Cutrell (India)
- Edwin Blake (South Africa)
- Eija Kaasinen (Finland)
- Eike Langbehn (Germany)
- Elaine Hayashi (Brazil)
- Elise Lavoué (France)
- Elizabeth Churchill (USA)
- Emeline Brulé (France)
- Emilia Barakova (Netherlands)
- Erik Cambria (Singapore)
- Eun Kyoung Choe (USA)
- Evangelos Karapanos (Cyprus)
- Ewa Luger (UK)
- Fabio Cassano (Italy)
- Fanny Chevalier (France)
- Federico Cabitza (Italy)
- Fereshteh Amini (Canada)
- Florian Daiber (Germany)
- Florian Evéquoz (Switzerland)
- Franca Garzotto (Italy)
- François Bérard (France)
- Frode Eika Sandnes (Norway)
- Gavin Wood (UK)
- Gerald Weber (New Zealand)
- Geraldine Fitzpatrick (Austria)
- Gerrit Meixner (Germany)
- Géry Casiez (France)
- Gilbert Cockton (UK)
- Giorgio De Michelis (Italy)
- Giovanni Troiano (USA)
- Girish Dalvi (India)
- Girish Prabhu (India)
- Giulio Mori (Italy)
- Giuseppe Desolda (Italy)
- Giuseppe Ghiani (Italy)
- Gottfried Zimmermann (Germany)
- Grace Eden (Switzerland)
- Graham Wilson (UK)
- Gulati Siddharth (Estonia)
- Gustavo Rovelo (Belgium)
- Hallvard Traetteberg (Norway)
- Hamed R-Tavakolli (Finland)
- Heather Desurvire (USA)
- Heidi Hartikainen (Finland)
- Heike Winshiers-Theophilus (Namibia)
- Heiko Hornung (Brazil)
- Helen Purchase (UK)
- Helene Gelderblom (South Africa)
- Heli Rantavuo (Sweden)
- Heli Väätäjä (Finland)
- Hend S. Al-Khalifa (Saudi Arabia)
- Hernisa Kacorri (USA)
- Himanshu Verma (Switzerland)
- Howell Istance (Finland)
- Huckauf Anke (Germany)
- Hugo Paredes (Portugal)
- Husniza Husni (Malaysia)
- Ilaria Torre (Italy)
- Indrani Medhi-Thies (India)
- Ineke Buskens (South Africa)
- Ines Di Loreto (Italy)
- Ingi Helgason (UK)
- Ingolf Waßmann (Germany)
- Isa Jahnke (USA)
- Isabela Gasparini (Brazil)
- Jaana Simola (Finland)
- Jakob Tholander (Sweden)
- James Eagan (France)
- James Nicholson (UK)
- Jan Alexandersson (Germany)
- Jan Balata (Czech Republic)
- Jan van den Bergh (Belgium)
- Janet Read (UK)
- Janice Tsai (USA)
- Janin Koch (Finland)
- Jari Kangas (Finland)
- Jayesh Pillai (India)
- Jean Vanderdonckt (Belgium)
- Jean-Luc Vinot (France)
- Jennifer King (USA)
- Jennifer Pearson (UK)
- Jenny Darzentas (Greece)
- Jenny Waycott (Australia)
- Jennyfer Taylor (Australia)
- Jerome White (USA)
- Jettie Hoonhout (Netherlands)
- Jo Lumsden (UK)
- Jo Vermeulen (Belgium)
- Joelle Coutaz (France)
- Johanna Meurer (Germany)
- Jonas Hedman (Denmark)
- Jonathan Hook (UK)
- Jordan Beck (USA)
- Jose Abdelnour Nocera (UK)
- Jose Danado (USA)
- Jose Luis Garrido (Spain)
- Judith Molka-Danielsen (Norway)
- Judy Bowen (New Zealand)
- Juergen Ziegler (Germany)
- Julie Ducasse (France)
- Julien Nembrini (Switzerland)
- Juliet Ongwae (UK)
- Julio Abascal (Spain)
- Junia Anacleto (Brazil)
- Jürgen Steimle (Germany)
- Jyotirmaya Mahapatra (India)
- Kai-Mikael Jää-Aro (Sweden)
- Karen Renaud (UK)
- Karim Jabbar (Denmark)
- Katarzyna Stawarz (UK)
- Kathi Kitner (South Africa)
- Kathia Marçal de Oliveira (France)
- Katri Salminen (Finland)
- Katrin Wolf (Germany)
- Kerem Rızvanoğlu (Turkey)
- Kevin Pfeil (USA)
- Kevin Schneider (Canada)
- Keyur Sorathia (India)
- Kiel Long (UK)
- Komathi Ale (Singapore)
- Kris Luyten (Belgium)
- Kurtis Weir (UK)
- Lara Houston (UK)
- Lars Oestreicher (Sweden)
- Laurianne Sitbon (Australia)
- Lennart Nacke (Canada)
- Leonardo Angelini (Switzerland)
- Leslie Setlock (USA)
- Lin Wan (Germany)
- Linda Elliott (USA)
- Lisa Koeman (Netherlands)
- Luana Micallef (Finland)
- Luciana Nedel (Brazil)
- Lucio Davide Spano (Italy)
- Luis Carriço (Portugal)
- Luis Teixeira (Portugal)
- Lynne Coventry (UK)
- Mabrouka Chouchane (Tunisia)
- Mads Bødker (Denmark)
- Mads Schaarup Andersen (Denmark)
- Maish Nichani (Singapore)
- Maki Rooksby (UK)
- Manfred Tscheligi (Austria)
- Manjiri Joshi (India)
- Manuel Noguera (Spain)
- Manuel J. Fonseca (Portugal)
- Marcel Taeumel (Germany)
- Marcelo Pimenta (Brazil)
- Marco Manca (Italy)
- Marcos Serrano (France)
- Marcus Nyström (Sweden)
- Margot Brereton (Australia)
- Maria Beatriz Carmo (Portugal)
- Maria Claudia Buzzi (Italy)
- Mariam Hassib (Germany)
- Marianna Obrist (UK)
- Marina Buzzi (Italy)
- Marios Belk (Germany)
- Mark Perry (UK)
- Mark Rouncefield (UK)
- Markku Turunen (Finland)
- Markus Stolze (Switzerland)
- Marta Larusdottir (Iceland)
- Martin Gibbs (Australia)
- Martin Halvey (UK)
- Martin Tomitsch (Australia)
- Massimo Zancanaro (Italy)
- Matt Jones (UK)
- Matthew Chalmers (UK)
- Matthew Lee (USA)
- Matti Nelimarkka (Finland)
- Mattias Heinrich (Germany)
- Maurizio Rigamonti (Switzerland)
- Mauro Cherubini (Switzerland)
- Michael Harrison (UK)
- Michael Muller (USA)
- Michael Rietzler (Germany)
- Michel Beaudouin-Lafon (France)
- Mike Just (UK)
- Milene Silveira (Brazil)
- Minna Isomursu (Denmark)
- Miroslav Macik (Czech Republic)
- Mithileysh Sathiyanarayanan (UK)
- Mlynar Jakub (Switzerland)
- Morten Esbensen (Denmark)
- Muneeb Ahmad (Australia)
- Munwar Khan (India)
- Nadia Boukhelifa (France)
- Nadine Couture (France)
- Nadine Vigouroux (France)
- Naja Holten Moller (Denmark)
- NamWook Kim (USA)
- Nan Jiang (UK)
- Naomi Yamashita (Japan)
- Nathalie Aquino (Paraguay)
- Naveen Bagalkot (India)
- Nelson Wong (Canada)
- Nervo Xavier Verdezoto (UK)
- Nestor Garay-Vitoria (Spain)
- Netta Livari (Finland)
- Nicholas Graham (Canada)
- Nick Bryan-Kinns (UK)
- Nick Dalton (UK)
- Nicole Novielli (Italy)
- Nigel Bevan (UK)
- Nikolaos Avouris (Greece)
- Nina Boulus-Rødje (Denmark)
- Noam Tractinsky (Jerusalem)
- Noopur Raval (USA)
- Nuno Correia (Portugal)
- Nuno Guimaraes (Portugal)
- Oleg Spakov (Finland)
- Olivier Chapuis (France)
- Omar Mubin (Australia)
- Oscar Pastor (Spain)
- Oscar Javier Ariza Núñez (Germany)
- Oswald Barral (Finland)
- Päivi Majaranta (Finland)
- Pankaj Upadhyay (India)
- Panos Markopolous (Netherlands)
- Paolo Bottoni (Italy)
- Paolo Masci (Portugal)
- Paolo Tell (Denmark)
- Parseihian Gaëtan (France)
- Parvin Asadzadeh (UK)
- Patrick Girard (France)
- Patrick C. Shih (USA)
- Patrick Tobias Fischer (Germany)
- Paul Curzon (UK)
- Paul Dunphy (UK)
- Paula Kotze (South Africa)
- Paulo Dias (Portugal)
- Pedro Campos (Portugal)
- Pedro Ferreira (Denmark)
- Pedro Valderas (Spain)
- Petra Isenberg (France)
- Pierre Dragicevic (France)
- Pippin Barr (Denmark)
- Poika Isokoski (Finland)
- Pradeep Yammiyavar (India)
- Pradipta Biswas (India)
- Pramod Khambete (India)
- Radhika Gajalla (USA)
- Radu Jianu (UK)
- Radu-Daniel Vatavu (Romania)
- Ralf de Wolf (Belgium)
- Rani Gadhe Rani Gadhe (India)
- Ranjan Maity (India)
- Ravi Poovaiah (India)
- Renata Fortes (Brazil)
- Renaud Blanch (France)
- Reuben Kirkham (UK)
- Revi Sterling (USA)
- Richard Harper (UK)
- Robert Teather (Canada)
- Robert Tscharn (Germany)
- Roberto Bresin (Sweden)
- Roberto García (Spain)
- Roberto Hoyle (USA)
- Robyn Taylor (UK)
- Rodrigo Bonacin (Brazil)
- Rohini Gosain (Ireland)
- Roisin McNaney (UK)
- Roman Bednarik (Finland)
- Ronald Schroeter (Australia)
- Rosa Lanzilotti (Italy)
- Rosella Gennari (Italy)
- Rowanne Fleck (UK)
- Ruediger Heimgaertner (Germany)
- Rui Couto (Portugal)
- Rui José (Portugal)
- Sabin-Corneliu Buraga (Romania)
- Sabrina Panëels (France)
- Saila Ovaska (Finland)
- Sanjay Ghosh (India)
- Sanjay Kairam (USA)
- sarah Alaoui (France)
- Sari Kujala (Finland)
- Sayan Sarcar (Japan)
- Scott Mackenzie (Canada)
- Sebastian Feuerstack (Brazil)
- Selina Sutton (UK)
- Shalaka Dighe (India)
- Shamal Faily (UK)
- Shanu Shukla (India)
- Shaun K. Kane (USA)
- Shriram Venkatraman (India)
- Shuo Niu (USA)
- Silvia Abrahão (Spain)
- Simon Perrault (Singapore)
- Simon Ruffieux (Switzerland)
- Smitha Papolu (USA)
- Sohaib Ayub (Pakistan)
- Somwrita Sarkar (Australia)
- Sophie Dupuy-Chessa (France)
- Søren Knudsen (Denmark)
- Sourav Dutta (India)
- Sreedhar Reddy (India)
- Stefan Carmien (Spain)
- Stefania Pizza (Italy)
- Stefano Carrino (Switzerland)
- Stefano Valtolina (Italy)
- Stephan Lukosch (Netherlands)
- Stéphane Huot (France)
- Stephanie Ludi (USA)
- Steven Drucker (USA)
- Stina Matthiesen (Denmark)
- Stuart Geiger (USA)
- Subrata Tikadar (India)
- Sudhir Bhatia (India)
- Supraja Sankaran (Belgium)
- Susan Park (Canada)
- Susan Squires (USA)
- Susanne Schmidt (Germany)
- Sven Gehring (Germany)
- Sylvain Malacria (France)
- Takahiro Miura (Japan)
- Tara Capel (Australia)
- Tariq Zaman (Malaysia)
- Tauseef Gulrez (Australia)
- Tawanna Dillahunt (USA)
- Tayana Conte (Brazil)
- Teresa Chambel (Portugal)
- Teresa Galvão (Portugal)
- Teresa Romao (Portugal)
- Thais Castro (Brazil)
- Thea van der Geest (Netherlands)
- Thilina Halloluwa (Sri Lank)
- Thomas Hartley (UK)
- Thomas Olsson (Finland)
- Tiago Guerreiro (Portugal)
- Ticianne Darin (Brazil)
- Tom Feltwell (UK)
- Tomi Heimonen (USA)
- Truna Turner (Australia)
- Turkka Keinonen (Finland)
- Uday Athavankar (India)
- Uta Hinrichs (UK)
- Uttam Kokil (USA)
- Vagner Santana (Brazil)
- Vanessa Cesário (Portugal)
- Vania Neris (Brazil)
- Venkatesh Rajamanickam (India)
- Victor Gonzalez (Mexico)
- Víctor López-Jaquero (Spain)
- Vidya Sarangapani (UK)
- Vinícius Segura (Brazil)
- Vivian Genaro Motti (USA)
- Volker Wulf (Germany)
- Weiqin Chen (Norway)
- Werner Geyer (USA)
- Wilko Heuten (Germany)
- William Hudson (UK)
- Wolfgang Woerndl (Germany)
- Xavier Ferre (Spain)
- Xiangang Qin (Denmark)
- Xinru Page (USA)
- Xiying Wang (USA)
- Yacine Bellik (France)
- Yann Laurillau (France)
- Yavuz Inal (Turkey)
- Yea-Seul Kim (USA)
- Yi Wang (USA)
- Yichen Lu (Finland)
- Yoram Chisik (Portugal)
- Yves Guiard (France)
- Yvonne Jansen (France)